אודותינו

התהליך שעברנו

אודות המגזר השלישי

המגזר השלישי בישראל, אשר ידוע גם בשם "מגזר ההתנדבות" הוא אחד מבין מגזרי הפעילויות השונים, והוא נבדל באופן מהותי מהמגזר העסקי והמגזר הציבורי. מגזר זה, כולל ארגונים ועמותות שאינם מהווים חלק ממוסדות ממלכתיים או שלטוניים ובדרך כלל, גם אינם תלויים בהם. למעשה, המגזר השלישי כולל בתוכו ארגונים ללא מטרות רווח, כשרובם מבוססים על קידום אידיאולוגיה מסוימת או רצון לסייע לציבור ולאוכלוסיות מוחלשות בחברה. פעילותם של הארגונים הללו ממומנת על ידי תרומות ומבוססת ברוב המקרים על מתנדבים.
המגזר השלישי כולל עמותות, אגודות שיתופיות, חברות לתועלת הציבור, ארגוני צדקה, ארגונים בינלאומיים ואחרים. מדובר בקבוצה הטרוגנית של ארגונים הממלאים תפקידים מגוונים כגון: אספקת שירותים, סנגור, מעורבות אזרחית ופוליטית, קידום יוזמות לשינוי מדיניות, יזמות חברתית והבעת ערכים ואמונות.
מעבר לארגונים, רבים רואים במגזר השלישי זירה לפעילות של פרטים וכן מערכת המבטאת ערכים ונורמות התנהגות.

השם "המגזר השלישי" קשור לתאוריית שלושת המגזרים ומשם בא גם שמו, שנועד להבדיל ארגונים אלו מהמגזר העסקי ("המגזר השני"), הפועל למטרות רווח, ומהמגזר הציבורי ("המגזר הראשון"), המורכב ממוסדות המדינה והרשויות המקומיות.

בשונה מארגונים אחרים "בצוותא משפיע" הינה ארגון העובדים הראשון מסוגו בישראל המציע התאגדות והשפעה באמצעות כלים של דמוקרטיה מבוזרת – כולם מציעים כולם מצביעים. ההצטרפות לארגון הינה ללא עלות וללא התחייבות ולכן מתאימה במיוחד לעובדי המגזר השלישי.

צרו איתנו קשר

יש לכם שאלות נוספות?